اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

Instagram

خلاصه ای از اهل حق

[نویسنده : محمد احسان خرامید | تاریخ ارسال : شنبه ششم تیر ۱۳۸۸]

[ثبت ]

خلاصه ای از اهل حق چاپ ارسال به دوست
 
 

مقدمه یکی از فرقه های فعال و پرجمعیت در ایران فرقه موسم به اهل حق می باشد.

اهل حق را با نامهای دیگری همچون یارسان،یارستان و آئین یاری می خوانند.

 

شعیان اینان را با نامهائی همچون علی اللهی و شیطان پرست و..... یاد می کنند کهامروزه اکثر مردم اهل حق این نامها را تهمتی بیش به آئین و مسلک خود نمیدانند.

 ۱-تاریخچه:

الف:موسس در اینکه این فرقه توسط چه کسی و در چه قرنی تاسیس گردیده نظریات متفاوتاست اما آنچه که به عنوان نظریه صحیح می توان آن را پذیرفت این استکه موسسفرقه اهل حق شخصی به نام سلطان اسحاق فرزند شیخ عیسی برزنجه (سنی مذهب( است.سلطان اسحاق را با نامهای دیگری همچون سلطان طریق،شاه،سلطان صهاک و ......نامیده اند.

او متولد کردستان عراق است سلطان اسحاق بعد از فوت پدر با برادران خود درگیر می شود و به همین دلیلاز کردستان عراق به سمت ایران فرار کرده و در روستای شیخان که هم اکنون ازتوابع استان کرمانشاه است سکنا می گزیند.

 ب:بدعت­های مهم سلطان اسحاق - بنای خاندان­ها _ تأسیس جم­خانه به جای مسجد برای انجام امور عبادی _ روزه سه روزه _ تعیین پیر و دلیل برای خاندان­ها _ دستور سرسپاری (مراسمی برای پیوستن رسمی به فرقه اهل حق) به رؤسایخاندان­ها _ دستور پرداخت نذر و نیاز

 ج:خاندانهای اهل حق سلطان اسحاق اهل حق را تاسیس و بنای 7خاندان را در اهل حق گذاشت.بعد از گذشت مدتها چهار خاندان دیگر هم به هفت خاندان اصلی اضافه و در زمره خاندانهای اهل حق قرار گرفت.ما خاندانهائی که توسط سلطان اسحاق بنا شدهاند خاندانهای اولیه و خاندانهائی که بعدها به وجود آمده اند را خاندانهایثانویه می نامیم.

 خاندانهای اولیه عبارتند از: خاندان شاه ابراهیمی خاندان عالی قلندری خاندان یادگاری خاندان خاموشی خاندان میرسوری خاندان مصطفائی خاندان باویسیخاندانهای ثانویه عبارتند از: خاندان ذوالنوري خاندان مشعشعی خاندان شاه حياسی خاندان حيدري.

 ۲-اعتقادات

 الف:توحیدگرچه مردم اهل حق به «علی اللهی» معروف هستند و برخی از خاندان­ها و سرانآن­ها علی (ع) را خدا می­دانند، ولی اشکالات شیعیان به این نظر باعثگردیده است برخی از مردم اهل حق این عقیده را رد کنند و توحید را به عنوانعقیده خود معرفی کنند.اما آنچه که در دفاتر و کتب مقدس آنها یافت می شوداین استکه علی (ع)را به عنوان ذات خدا معرفی می کنند بیدن معنا که ذات خدادر علی(ع)حلول نموده است.

ب:نبوت و امامت: در کتب و دفاتر اهل حق و در افواه مردم یارستان نام پیامبران و ائمه زیاددیده و شنیده شده است.اما به طور خلاصه می توان گفت که مردم اهل حق اگراعتقادی به ائمه هم دارد از باب دون رهبران ، پیران و مرشدان خودشان است.

 ج:تناسخاز جمله اعتقادات اهل حق، اعتقاد به تناسخ است.تناسخ عبارت است از انتقال نفس و روح پس از مرگ به جسمی از اجسام است و آن جسم چند چیز می­تواند باشد: نبات، حیوان و یا انسان. تناسخ از این نظر فقط تحول و انتقال را در بردارد.(1)

اهل حق می گوید روح هر انسانی بعد از مرگش تا1001دون(روح) در جسمی دیگر حلول می­کند و بعد از آن جاودانه می­شود.در واقع اهل حق قائل به تناسخ محدود است که منجر به انکار مستقیم معاد نمی شود. . امام رضا (ع) در جواب مأمون که سؤال از تناسخ کرده بود، فرمودند: هر کس قائل به تناسخ شود به خدای بزرگ کفر ورزیده و بهشت و دوزخ را انکارنموده است».(2)

۳-اهل حق و فقه

الف:نماز و روزه اهل حق نماز را قبول ندارند و بهانه­های مختلفی برای فرار از انجام اینفریضه الهی دارند. البته برخی از خاندان­های آن­ها همچون مشعشعی درسال­های اخیر اعلام نموده­اند که نماز را قبول دارند و مدعی هستند که نمازهم می­خوانند.

اهل حق برای فرار از نماز جایگزینی به نام نیاز انتخاب نموده­اند و معتقدند که نیاز می­تواند جایگزینی برای نماز باشد.

 نیاز، غذایی است که شب جمعه درجمخانه(مکانی که اهل حق به جای مسجد در آن عبادات خود را به جا می آورند) توزیع می­گردد.(به نقل از جزوه اهل حق) اهل حق به جای یکماه سه روز روزه می گیرند.

اهل حق دو نوع روزه دارند10-روزه قولطاسی2-روزه مرنوی زمان روزه ها هم به ماه شمسی در چله زمستان کردی قرار دارد.

 ۴-مقدسات اهل حق

 الف:سبیل یکی از مقدسات اهل حق، گذاشتن شارب بلند است موحد بشیری از مریدان اهل­حق می­گوید: برای هر فرد اهل حق واقعی، ضروری و واجب است که به احترام دستور، و برای شناسایی فرقه ازچیدن سبیل تحت هر عنوانی خودداری نمایند.(3)

ب:شیطان عده ای مردم اهل حق شیطان را مقدس می شمارند و در مقابل کسانی که شیطان رالعن کنند موضعگیری میکنند اما عده ای دیگر شیطان را مانند شیعیان مطرود و رجیم می دانند و هیچگونه تقدسی برای آن قائل نیستند.

 ج:سادات اهل حق سادات اهل حق، سیّد هاشمی نیستند؛ بلکه از اولاد یکی از سران دودمان­ها می­باشند.[4]اما در برخی مناطق به اشتباه رهبران و بزرگان اهل حق را سیدهاشمی می انگارند.

 ۵-منطقه شناسی اهل حق :

اهل حق در ایران جمعیت اهل حق به صورت اجمالی در استانهای کرمانشاه،لرستان،آذربایجان شرقیو غربی،تهران،مازندران،زنجان و همدان گسترده شده است اما بیشترین جمعیت اهل حق در استان کرمانشاه می باشد

 

[1]  عقاید استدلالی، ص219

. [2] .وسائل الشیعه، ج 28، ص 341، ح 34909؛ بحار الانوار، ج4، ص320

. [3] . شناخت رهروان عشق علی، ص 230

. [4] خاکسار و اهل حق، ص 145

پیام های بازرگانی

بخش ویژه
.

Powered by WebGozar

کد آهنگ

چاپ این صفحه